Grammatikbolaget

Skärmavbild 2015-03-02 kl. 09.19.45Nu sänder UR en ny säsong av programmet Grammatikbolaget.

På Grammatikbolaget arbetas det med att leverera grammatik. Mats på lagret packar lådor med ordklasser. Britt-Inger sitter på kontoret och har hand om kundkontakterna. Och Kim är nyanställd för säsongen och jobbar i verkstaden. De anställda jobbar nu med satsdelar, men de fortsätter också att distribuera ordklasser och repetera och fördjupa kunskaperna i den svenska grammatiken. Häng med in på Grammatikbolaget, där ordklasser och satsdelar får sin förklaring på ett enkelt och roligt sätt. Eller som Britt-Inger brukar säga: ”Ingen panik, det är bara grammatik!”

Den första säsongen kom 2012 och till den finns en handledning som du hittar här. I handledningen hittar du programmens upplägg och syfte och hur de kopplar till Lgr11.

Det finns även ett program speciellt för pedagoger, som kan vara bra att se innan: Grammatikbolaget- ett förord till dig som pedagog

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s