Naken på nätet

linus-jpgSe en dokumentär som är högaktuell, sändes ursprungligen på SVT i Uppdrag Granskning – Naken på nätet

”Linus och Julia har aldrig träffats men deras liv flätas samman i den här dokumentären, där båda är offer, men ingen vet vem som är gärningsman.
14-åriga Julia har flera mardrömslika veckor med rädsla och skuldkänslor bakom sig. Hon har inte vågat berätta för sina föräldrar vad som hänt. Men nu känner hon att hon måste få hjälp – någon som kallar sig Linus har pressat henne på nakenbilder under en längre tid.
En okänd man har stulit Linus identitet på nätet, för att lura och utpressa unga tjejer. Mannen får dem att skicka nakenbilder – sen hotar han att publicera bilderna om han inte får fler. Linus polisanmäler identitetsstölden, medan de unga tjejerna anmäler utpressningarna – men polisen kan inget göra. Anmälan efter anmälan läggs ned.
Sökandet efter den okände gärningsmannen blir en jakt mot klockan, när offren blir fler och fler.”

En av de frågor som ska diskuteras i skolan är ju möjligheter och risker förknippade med Internet. I programmet får man träffa både Linus som berättar sin historia och en del av de tjejer som blev kontaktade av Linus kapade identitet och hur de blev påverkade av detta.

Läs mer om hur programmet gjordes och hitta andra intressanta länkar i sammanhanget här

Handledning till programmet hittar du här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s