Maleficent

MV5BMTQ1NDk3NTk0MV5BMl5BanBnXkFtZTgwMTk3MDcxMzE@._V1_SY317_CR5,0,214,317_AL_Maleficent – den onda fén berättar den hittills okända historien om Disneys mest omtalade skurk, och det svek som förvandlade hennes hjärta till sten. Hämndlystnad får Maleficent att kasta en oåterkallelig förbannelse över människokungens nyfödda dotter Aurora – men hon upptäcker snart att prinsessan kan vara nyckeln till fred mellan båda deras världar.

Varför är den elaka fen så ond? Och måste prinsessan alltid räddas av en prins? De klassiska rollerna i en saga ifrågasätts och öppnar upp för nya frågor. Maleficent är ett tydligt exempel  på hur vår förförståelse påverkar vad vi tolkar in i en historia. Filmen ger ett perfekt upplägg för att kunna jobba vidare med andra sagor och myter.

Filmen finns att låna i mediakatalogen här

Maleficent handledning – En filmhandledning som är utgiven av Norska Filminstitutet

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s