Förr eller senare exploderar jag

F-rr_eller_senare_exploderar_jagPå lördag är det alla hjärtans dag och det kan man gärna uppmärksamma med en härlig film med lite kärlekstema. Den här gången kan man tycka att jag gör ett udda filmtips, då temat är dödlig sjukdom, men den här filmen jag rekommenderar är även en mycket vacker kärlekshistoria om och för ungdomar.

Förr eller senare exploderar jag  är en stark, rolig och lyckad filmatisering av John Greens bästsäljande ungdomsroman med samma titel.

Hazel skulle nog vara precis som vilken tonåring som helst om det inte vore för sjukdomen. Sedan flera år lever hon under ständigt dödshot, med oroliga föräldrar och en syrgasapparat som ständig följeslagare. När hon övertalas att gå till en stödgrupp för cancersjuka tar hennes liv en ny vändning och fylls av diskussioner, upptåg och kärlek. Förr eller senare exploderar jag är något så ovanligt som en modern melodram om liv och död, vänskap, kärlek och litteratur.

Filmhandledning hittar du här

Tyvärr kan filmen än så länge bara ses på DVD, men boka gärna här

Bildmaterial från sf.se

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s