Goddag Chefsnopp!

Global-Uppleva och göra-Bilder-Det händer i Kungsbacka-Film-God-Dag-ChefsnoppGoddag Chefsnopp! (Ein Tick anders) är en spelfilm om 17-åriga Eva som har Tourettes syndrom. I bland kan hennes tics driva henne till vansinne, men oftast är Eva ganska glad. I familjen blir hon accepterad som den hon är. Men när pappan blir arbetslös blir balansen rubbad. Tillsammans med sin excentriska farmor och hennes farbror Bernie lanserar Eva allt mer kaotiska planer för att rädda familjens ekonomi. En anarkistisk och varmhjärtad komedi om kärlek, tolerans och den märkliga funktionsnedsättningen Tourettes syndrom.

Talat språk är tyska och du kan se filmen med svensk eller tysk text eller otextad om du vill. Passar alltså bra även till språkundervisningen i ca år 8-gymnasiet.

Här trailer med engelsk text:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s