Pojken med guldbyxorna

Pojken med guldbyxorna
Pojken med guldbyxorna

Pojken med guldbyxorna handlar om Mats, som är en helt vanlig kille i 12-årsåldernSommarlovet har just börjat! När han plötsligen får flytta till sin struliga pappa och dessutom hittar ett par byxor som visar sig innehålla obegränsat mycket pengar förändras allt! Helt nya möjligheter öppnar sig, ända tills han inser att han har börjat missbruka makten som kommer med pengarna. Det får honom att istället hjälpa hemlösa, och andra mindre lyckligt lottade, till ett bättre liv. Samtidigt har mäktiga krafter fått upp spåret och i utbyte mot Torkel, Mats kidnappade pappa, kräver de guldbyxorna. När det visar sig att pengarna i själva verket kommer från olika bankvalv, får Mats även polisen efter sig. Med hjälp av sina vänner försöker Mats ställa allt till rätta, innan det är för sent.
Succéromanen Pojken med Guldbyxorna från 1967 har blivit långfilm i regi av Ella Lemhagen, som också skrivit manus. Filmatiseringen ger nytt liv åt Max Lundgrens oförglömliga internationella bästsäljare.

Diskutera vårt konsumtionssamhälle efter filmen! Passar utmärkt för att gå igenom filmdramaturgi också. Jämför gärna film och bok.

Det finns både den nya och även den gamla versionen från 1975 att låna i mediakatalogen (2 delar) om man vill jämföra gammal och ny produktion. Länk här

Trailer för den nya filmen:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s