Efter festen

Skärmavbild 2015-01-26 kl. 12.15.35BBC bjuder in till fest ? fast denna gång är det bara de oinbjudna gästerna som är välkomna! I filmens experiment får nedbrytningen härja ostört i ett hushåll under åtta veckor. Varje del av processen dokumenteras noga av närgångna kameror. Atomerna – livets byggstenar ? är del av ett ständigt kretslopp, och rör sig från död till liv och tillbaka igen. Du får se hur bl.a. bakterier, mögelsvampar, insektslarver och slemsvampar tar hand om mat och dryck tills omvandlingen är total. Med kunskapen kommer insikten om varför nedbrytning är livsviktig! Filmen svarar dessutom på frågor som hur nedbrytning kan användas inom livsmedelsindustrin och kriminaltekniken. Och varför ruttet kött luktar så mycket värre än ruttna grönsaker. Efter att ha sett den här filmen kommer du aldrig se på en möglig brödbit på samma vis igen… Filmen Efter Festen är indelad i olika avsnitt som kan användas separat i undervisningen. Mer information finns i handledningen.

Det här är en fantastisk dokumentär som tar upp många olika perspektiv! Ämnen som kan kopplas är bl.a. Biologi, Kemi och Teknik, Hem- och konsumentkunskap. Passar från år 7 och uppåt

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s