Funderat på?

fil7291Funderat på? är en serie om vetenskapliga framsteg och forskningen bakom dem. I filmerna följer vi vetenskapsmannen John Watt på hans resa genom den Nya Zeeländska forskningsvärlden. Vi får se hur forskare går tillväga, från att formulera en hypotes till att kunna dra nya slutsatser om verkligheten. Det är en spännande inblick i forskarnas vardag, och en påminnelse om människans eviga strävan efter att inte lämna någon fråga obesvarad.

Just nu finns tre avsnitt ur serien i Mediakatalogen

  • Kan man förbättra fysiska prestationer med hjälp av kolhydrater?

I detta avsnitt lär du dig mer om vilken effekt kolhydrater har för resultatet under träning. Kan man styra intaget under träning och på så vis påverka den fysiska prestationen? Handledning

  • Hur upptäcker man allt som finns i rymden och Universum?

I detta avsnitt tar John Watt tillsammans med andra forskare en närmare titt på rymden och universum. Kan man med hjälp av stjärnornas position hitta andra planeter som liknar vår? Hur gör man när de ligger långt borta och är så små att vi inte vet att de existerar? Handledning

  • Hur kan matematiken hjälpa oss att förstå evolutionen och effektivisera vår vardag?

I detta avsnitt lär vi känna vetenskapens bortglömda hjälte – matematik. Vilken är matematikens betydelse för modern biologi, och hur kan den få oss att förstå hur evolutionen fungerar? Hur kan optimering med spelteorier och jämviktsmodeller ge oss en enklare vardag, med allt från bättre elpriser till snabbare resor hem? Hur bevisar man en formel? Och är en matematiker att likna vid en konstnär? Handledning

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s