Gattu

Gattu
Gattu

På tisdag 3 februari kl 16.30 på Filmstaden är det pedagogvisning av filmen Gattu. passar år 3-5.  Välkommen att boka plats till dig och  kollegor på bokningssajten.                                              Elevvisningar kommer under vecka 9.

Sedan hans mor dog och hans far irrade iväg i förtvivlan bor och arbetar nioårige Gattu hos skrothandlaren Anees Bhai. Anees Bhai säger att han tog sig an pojken för hans oskyldiga uppsyn, men denna till trots är Gattu ett nyfiket, driftigt och envist barn som inte är slav under moralens kompass. För även om sanningen alltid segrar så kräver ju striden list … ! Gattu är en både klassisk och uppfriskande filmsaga om att leka sig igenom en tuff verklighet och att i leken lära sig vikten av vänskap, mod och nyfikenhet.

Hitta handledning till filmen här

Länk till trailer här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s