Mediatiden

MediatidenI dagens samhälle finns en mängd olika media som ger oss massor av information. Programserien Mediatiden handlar om vår samtid med fokus på media. Programserien i fem avsnitt belyser medielandskapet utifrån olika perspektiv och lämpar sig för undervisning i grundskolan åk 7-9.

Programmet gör en kritisk granskning av media med fokus på unga. Dagens unga är ofta missnöjda med traditionella medier. Vi tar upp pressetik, yttrandefrihet, censur, medborgarjournalistik, propaganda och källor. Vi möter ungdomar med anhöriga som fängslats för sin journalistik. Samt unga som informerar sig om hemlandet på nätet och testar olika identiteter i videobloggar.

Avsnittens innehåll:

  1. Farlig rapportering – är det värt det?
  2. Utøya
  3. Arabiska våren
  4. Vem är du på nätet?
  5. Vem kan man lita på?

Handledning för alla fem avsnitt tar främst upp förmågor inom ämnet Samhällskunskap och hittas här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s