Billigare mat?

fil7243Billigare mat? är en diskussionsfilm som väcker frågor om konsument- och producentansvar samt fairtrade- och ursprungsmärkningar. En fransk dokumentärfilm om global handel, som lika gärna kan gälla svenska produkter.

Vem betalar priset för den billiga maten i våra livsmedelsbutiker? Filmen söker upp platser där tre av våra basvaror produceras; tomater, fisk och bananer. I Italien lever illegal arbetskraft under fruktansvärda förhållanden. I Guinea plundras fiskebestånd av utländska flottor och människor tvingas arbeta under slavliknande villkor. I Kamerun annekterar bananindustrin mark och riskerar hälsan hos sina arbetare.

Filmen är indelad i tre avsnitt, som går att använda separat i undervisningen.

  1. Tomater: Illegal arbetskraft i korpralernas våld.
  2. Fisk: Modernt slaveri och falsk ursprungsmärkning.
  3. Bananer: Annektering av mark och hälsoproblem bland arbetare

Berör ämnen inom både geografi, samhällskunskap, hem- och konsumentkunskap bl.a. i både grundskola och gymnasiet.

Hitta handledning här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s