I gryningens timmar

la-rafle-trailerI gryningens timmar, La Rafle , på originalspråket är en film från 2010, men är en välgjord film om en verklig historisk händelse i Paris under andra världskriget.

Natten till den 16 juni 1942.En styrka av 9 000 poliser börjar, på order av den nazistvänliga Vichyregimen, samla ihop judar för deportering till dödslägren.13 000 tusen människor, främst kvinnor och barn, samlas ihop i en idrottsarena i väntan på att deras öde ska avgöras. Filmen fokuserar på en av de många judar som gjorde allt för att undkomma döden.

Finns nu som strömmande media i mediakatalogen. Se gärna den här filmen i kombination med andra spelfilmer som tar upp olika händelser och synvinklar under andra världskriget och jämför dem med varandra. Används med fördel för att arbeta med ett källkritiskt arbetssätt kring historisk dokumentation. Exempelvis Pojken i randig pyjamas

Hitta en handledning utgiven av Norska Filminstitutet här

Det finns även flera pedagogiska filmer som handlar om andra världskriget ur olika perspektiv, läs mer om:

Andra världskriget

 Andra världskriget: Sverige i historien – neutral till varje pris?

Människor för ändring: Raoul Wallenberg – civilkurage

Dagböcker från förintelsen

 

2 kommentarer

  1. […] I spelfilmen ”I Gryningens timmar” berättas om natten till den 16 juni 1942 i Paris.En styrka av 9 000 poliser samlar ihop judar för deportering till dödslägren.13 000 tusen människor, främst kvinnor och barn, samlas ihop i en idrottsarena i väntan på att deras öde ska avgöras. Läs mer här […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s