Sjöfart och handel

Sol7331_Sjofart_DVD-omslagI tusentals år har vi människor färdats på vattnet. Idag sker över 80 % av all handel i världen via fartyg. Den t-shirt som du kanske har på dig just nu, är med största sannolikhet fraktad hit till Sverige på ett fartyg. Vi i Sverige är nämligen också högst beroende av sjöfarten.

I filmen Sjöfart och handel tar vi en snabb titt på sjöfartens historia, samt ser sambanden mellan världshandeln och sjöfarten. Vi lär oss också om hur Sverige är beroende av sjöfart och får se hur Sveriges största hamn ser ut, den i Göteborg. Även faror inom sjöfarten, som olyckor och pirater, tas upp.

Hitta handledning till filmen här

Ur Lgr11 centralt innehåll för ämnet geografi 7-9

Var olika varor och tjänster produceras och konsume- ras samt hur varor transporteras. Hur människors för- sörjning och handelsmönster har förändrats över tid.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s