Värsta kalaset

Skärmavbild 2014-11-14 kl. 12.57.34Lina är en rätt vanlig tjej som går i skolan och bor med sin mamma och lillebror i ett rätt vanligt höghusområde. Av misstag har hon bjudit in hela sin klass till ett 10-årskalas. Men kalaset finns bara i hennes fantasi. Linas familj har inte har råd med sådant. Sara har precis flyttat in i lägenheten ovanför Lina och börjat i hennes klass. Och nu är hon också bjuden på kalaset som inte finns. När Sara får reda på sanningen om kalaset vill hon hjälpa Lina att fixa ett. Lina är helt säker på att det inte kommer att funka, men kanske finns det ändå en liten chans?

TV-serie med 4 avsnitt.

En möjlighet att diskutera ekonomi och värdegrund mm utifrån ett dramatiserat exempel.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s