Emil & Ida i Lönneberga

Emil och Ida

Emil & Ida i Lönneberga är en animerad familjefilm baserad på Astrid Lindgrens älskade karaktärer och Björn Bergs bilder.

I Katthult, i Lönneberga i Småland, där bor Emil och hans lillasyster Ida tillsammans med pappa Anton, mamma Alma, drängen Alfred och pigan Lina. Emil är en rar liten gosse som gärna vill hjälpa till, men hans hjälpsamhet blir ofta till något hyss. Då får han sitta i snickarboden, där han i lugn och ro sitter och täljer sina trägubbar tills han blir utsläppt. Följ med när han gör sitt 325:e hyss, täljer sin hundrade trägubbe och får sitta i snickarboden för hyss som han inte själv har gjort.

Filmen bygger på historierna i böckerna ”Emils hyss nr. 325”, ”När lilla Ida skulle göra hyss” och ”Emil med paltsmeten” och Björn Bergs bokillustrationer. För manus står Hans Åke Gabrielsson och musiken är komponerad av Georg Riedel.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s