Ärrad av hat

ärrad
Länk till filmen i Mediakatalogen

Ärrad av hat är en dokumentär om Bryon Widner, en ung man som under många år levde som skinhead.Hans familj var en grupp främlingsfientliga och nynazistiska unga män som slogs, trakasserade och misshandlade dem som inte tillhörde den vita rasen. Bryons ansikte, nacke och händer var täckta med främlingsfientliga tatueringar som bevis på hans tillhörighet. Efter en tid träffar han en kvinna och de gifter sig och får barn. Därmed ändrades hans syn på livet och han fick andra värderingar. Men det han inte längre stod för fanns inbränt i hans hud. Därför påbörjade han en lång smärtsam resa för att operera bort de nazistiska och främlingsfientliga som täckte hans hud.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s