Den ovillige Fundamentalisten

Den ovillige fundamentalisten –  passar utmärkt in i den svenska debatten om rasism och avhandlar hudfärg, religion, kön och klass. Den pakistanske huvudpersonen kommer från en överklassfamilj med mer självförtroende än pengar. Han hamnar via en amerikansk elitskola på ett toppjobb som finansanalytiker.. Men den 11 september förändras hans liv för alltid.

Kan lånas på DVD från Mediateket. Hitta filmen här

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s