Brev från första världskriget

Brev från första världskriget/URPersonliga berättelser och livsöden får sällan ta plats i vår historieskrivning och än mer sällan ur ett barns perspektiv. När det gäller skildringar av krig är det snarare regel än undantag att den vanliga människan får lämna plats åt makthavare, årtal och slag. Den här serien – Brev från första världskriget, bygger på åtta barns livsöden, hur första världskriget påverkade dem och deras familjer. Drama blandas med unikt arkivmaterial som förklarar hur ett världskrig kunde bryta ut i Europa för hundra år sedan. Berättare är Anna Maria Forssberg, historiker på Armémuseum som tillsammans med en barnpanel även fångar upp funderingar och frågor i slutet av programmen.’

Ur programmet – Jessica från USA:

12-åriga Jessica Davenport och hennes familj försöker ta sig hem till USA från ett krigshärjat Europa. Men att ta sig över Atlanten år 1916 är inte lätt när Storbritannien och Tyskland för krig till havs. Samtidigt försöker länderna stoppa varandras fraktfartyg för att svälta ut varandras befolkning, en taktik som leder till matbrist i hela Europa. Jessicas familj reser på ett nederländskt fraktfartyg eftersom neutrala länder enligt krigslagar har möjlighet att ta sig fram. Men om det skulle visa sig att de har vapen i sin last eller smugglar människor från krigförande länder får skeppet sänkas. Under resan över havet blir Jessica vän med en pojke. Dramat ramas in i studio där krigshistorikern Anna Maria Forssberg tillsammans med en barnpanel fångar upp frågor om matbristen i Sverige under kriget, varför det finns lagar i krig och vad om vad som skulle hända idag om importen av mat ströps.

Ur Lgr11, syfte för ämnet historia:

Undervisningen ska stimulera elevernas nyfikenhet på historia och bidra till att de utvecklar kunskaper om hur vi kan veta något om det förflutna genom historiskt källmaterial och möten med platser och människors berättelser.

4 kommentarer

  1. […] Det finns många filmer om det andra världskriget, men inte lika många om det första, så här kommer äntligen möjligheten att lära mer och diskutera källkritiskt kring filmen och det första världskriget. Kombinera gärna med de två filmerna som finns som heter Bilder från första världskriget. Och har du elever i år 7-9, kan jag rekommendera UR-serien Brev från första världskriget. […]

  2. […] Det finns många filmer om det andra världskriget , men inte lika många om det första, så här kommer äntligen möjligheten att lära mer och diskutera källkritiskt kring filmen och det första världskriget. Kombinera gärna med de två filmerna som finns som heter Bilder från första världskriget. Och har du elever i år 7-9, kan jag rekommendera UR-serien Brev från första världskriget. […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s