Väderencyklopedin 1-3

väderVäderencyklopedin är en serie i tre delar som lär oss allt om väder. Varje film innehåller 20 olika avsnitt som är ca 1½ minuter långa. Passar från år 5 och uppåt.

Varje dag vill alla ha samma information: ”Vad blir det för väder idag?” Vi vill veta vilket väder det blir för att välja rätt kläder och för olika utomhus aktiviteter. Väderprognoser hjälper till att forma livet för 6 miljarder människor. Om solen skiner, eller det regnar, eller det blåser så är vi alla påverkade av vädret i vårt vardagliga liv. ”Väder encyklopedin” förklarar och illustrerar olika väderfenomen på ett kortfattat och informativt sätt.

Länk till handledningar hittar du här: handledning 1, handledning 2 och handledning 3

3 kommentarer

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s