Anna Karenina

annakareninaAnna Karenina –  Filmen som  är baserad på Leo Tolstojs klassiska roman. Boken har gjorts till film ett antal gånger och vilken version du gillar bäst det vet jag inte, men den senaste är i alla fall otroligt vacker! I den här Oscarsbelönade versionen är det Jude law och Keira Knightley som spelar huvudrollerna. Svenska skådespelerskan Alicia Vikander har en också en mindre roll.

På ett mycket fascinerande sätt har man vävt samman teaterscenen med film och kostymeringen är utsökt!

För dig som inte känner till historien  – så utspelar den sig under sent 1800-tal i rysk överklassmiljö och handlar om kärlekens oerhörda kraft, från passionen mellan två äktenskapsbrytare till bandet mellan en mor och hennes barn. När Anna ifrågasätter sin äktenskapliga lycka förändras hennes liv dramatiskt och även hennes familj, vänner och hela omgivning påverkas.

Filmen finns att låna på DVD från Mediateket. Hitta länk här

Trailer:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s