Felix

Nu finns filmen Felix som strömmande i mediakatalogen

Det är en riktigt ”feel-good” film som utspelar sig i Sydafrika. En bra chans för elever att bekanta sig med en av de lite mer ovanliga engelska varianterna.

13-åriga Felix drömmer om att bli saxofonist som sin bortgångne, men kända musikerpappa. Felix mamma avskyr tyvärr jazzmusik, som hon anser bär skulden för faderns alkoholmissbruk och död. Till Felix och och hans mammas stora glädje vinner Felix en dag ett stipendium till en fin privatskola. Vad mamman inte har räknat med är att detta också leder till att talangfulle Felix får möjligheter att spela musik i orkestern. Dessutom lyckas Felix träna i hemlighet med sin pappas gamla bandmedlemmar. Filmen har liknats vid att vara en Billy Elliot fast med musik i stället för dans. En sak är säker, detta charmiga lyckopiller svänger på ett underbart sätt!

Handledning till filmen hittar du  här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s