John Bauer, fantasin och sagorna

john bauerJohn Bauer, fantasin och sagorna – John Bauer är en av Sveriges mest kända sagokonstnärer. Hans bilder i böckerna ”Bland tomtar och troll” gav liv och djup till berättelserna och John Bauer blev känd även utomlands.  I den här filmen lär vi oss om både skapande och fantasi, samt om John Bauers liv och illustrationer.  Filmen syftar till att inspirera barn till att själva fantisera och fundera kring berättelser. Vi får se påhittiga barn, höra och se kända sagor och lockas av Bauers fantasifulla bilder.

Passar för år f-3 i ämnena Bild och Svenska.

Länk till handledning hittar du här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s