Medeltiden

Dags för dina elever att lära mer om Medeltiden? Vi har två nyproducerade filmer som kan passa bra.

Medeltiden – liv och människor

Runt omkring oss lever historien – fast vi inte alltid ser den. Men spåren av människorna finns insprängd i vår vardag. I filmen visas människor och deras öden under medeltiden. Vi möter munkarna i Nydala som föll offer för Kung Kristian. Vi får höra om skeletten som hittades i Jönköping. Hur levde de? Och Riddare Tukesson och hans testamente. Det var en hård tid med mycket arbete och en sträng kyrka som övervakade människan noga. Enligt myten var medeltiden mörk med pest och krig. Men det fanns även annan sida, med städer som bildades och nya uppfinningar som gjorde livet lättare för människorna. Filmen är dramatiserad med många scener från medeltiden.
Under medeltiden började kungen att bestämma mer över Sverige. Kungens uppgift var att styra och försvara Sverige. Kungarnas och även drottningarnas historia under medeltiden är en rörig historia, full med maktstrider, syskonavundsjuka och ond bråd död. I början av medeltiden var det många olika stormannasläkter som kämpade om vem som skulle vara kung över Sverige. Ett sätt att ta makten var att mörda eller fängsla den gamla kungen. I filmen möter vi medeltidens kungar. På 1300-talet bildades Kalmarunionen under drottning Margaretas ledning. Filmen avslutas med händelserna som ledde fram till att Gustav Vasa tog makten.

Det finns även handledningar till filmerna. Handledning  – liv och människor, Handledning – kungar, drottningar

5 kommentarer

  1. […] om hur man skapar klipp. DelaKopiera länken genom att trycka ctrl+C på PC eller cmd+C på Mac. Medeltiden | film i skolan. Filmer vikingatiden. Korta filmer om tema vikingar samt […]

  2. […] eller i små grupper med frågorna och övningarna. 1. Att hugga en runsten. Problem loading page. Medeltiden | film i skolan. SO/ Historia. Rena rama forntiden: Att vara barn på forntiden. Odens rike: Ragnarök. […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s