Tuffa killar

Tuffa killar – ny film som strömmande i mediakatalogen

imageHar gått som skolbio under hösten 2014

Modulf mobbas ständigt och jämt av värstingarna i plugget, men själv tar han slagen med en klackspark och betraktar det som ett nödvändigt ont för att skydda sina klasskamrater från trakasserier. Han ser rentav på sig själv som en slags superhjälte. Men när han träffar Lise, en frispråkig tjej med stora glasögon och rosa flätor som vägrar att tolerera mobbning, går de två samman för att omkullkasta den stenhårda skolhierarkin.

Hitta handledning till filmen här

 

 

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s