Speja på reklam

maxresdefaultI valtider körs extra mycket reklamkampanjer, både ute på stan och i radio och TV. Filmen Speja på reklam kan vara ett verktyg för de yngre eleverna för att förstå reklam och dess påverkan bättre.

Filmen riktar sig till barn mellan 8 – 12 år. Den förklarar på ett enkelt sätt hur reklam är gjord för att påverka oss att köpa saker som vi kanske egentligen inte behöver. Vi lär oss om vilka lagar som finns kring reklam och vilka knep som reklammakare använder sig av. Filmen tar också upp lite om reklamens historia.

I Lgr11 anges att eleven ska kunna avgöra skillnaden mellan reklam och objektiv konsumentinformation. Eleven ska även kunna urskilja budskap, avsändare och syfte i olika medier med ett källkritiskt förhållningssätt.

Filmen kan öppna för en diskussion om reklamens påverkan och göra elever mer medvetna och källkritiska.

Röster från de som använt filmen i skolan:

”Det är en kort och bra informativ film som gör
eleverna mer medvetna om reklam och dess
påverkan. Den ger bra diskussioner och lär
eleverna att tänka kritiskt om reklam.”
– Lärare, årskurs 2, Grimstaskolan.
“Att se alla knep som reklam använder var bra. Då
lär man sig att tänka efter! Är det här sant? Känns
det verkligt? Jag kommer att komma ihåg det här
hemma.” – Elev, årskurs 4, Grimstaskolan

Hitta länk till handledningen här

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s