American History X

american-history-x-kapak-fotografi-2American History X – en amerikansk film som har några år på nacken (1998), men är ständigt högaktuell i sitt tema om nazism, rasism och vad som formar en människas åsikter. En underbar rollprestation av Edward Norton. Passar från år 9.

En berättelse om två bröder i Los Angeles och deras relation till ett nazistiskt skinheadgäng. Derek, som är en övertygad nazist, hamnar i fängelse efter att ha mördat två svarta ungdomar som försökt stjäla hans bil. Under fängelsetiden omvärderar han sin syn på nazismen och beslutar sig för att börja ett nytt liv. När han avtjänat sitt straff visar det sig att hans lillebror, Danny, blivit en aktiv nazist. Suggestivt och brutalt beskriver filmen rasmotsättningarna i dagens USA och ställer viktiga frågor om vad som formar en människa och hennes åsikter.

En filmhandledning hittar du här.

Se trailer:

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s