En stare blir till

starens_inre_livEn stare blir till – från ägg till fåglar

Kanske passar den här filmen bäst på våren när det är många fåglar som parar sig, men den är så fin att jag gärna vill tipsa om den nu direkt efter att den kommit in i katalogen.

Vill du se hur det ser ut i ett fågelbo – och hur det är att vara fågelunge? Då ska du se den här filmen om starar. Med unika bilder får vi följa ett par starar – och deras snabba familjebildning. Vi får se hur man bygger ett bo i en fågelholk. Hur pappa stare dekorerar med blommor. Äggläggning, kläckning, matning och slutligen den första flygfärden ut i livet. På 21 dagar händer allt detta. En av Sveriges bästa naturfilmare, Mikael Kristersson har tagit dessa unika bilder av den svenska flyttfågeln Staren. I filmen får man även lära sig mer om starens liv

Ur kunskapskraven för år 3 i biologi:

I samtal om årstider berättar eleven om förändringar i naturen och ger  exempel på livscykler hos några djur och växter.

Handledning till filmen hittar du här

 

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s