Flugornas herre

flugornas-herre_72534116_sVi har köpt in en våra mest utlånade filmer som strömmande! Flugornas herre är en klassiker som står sig än idag.

Jämföra gärna bok och film. Perfekt för diskussioner kring mobbing och grupptryck. Man får gärna varna eleverna innan att det finns en del otäcka scener…

Om filmen: Ondskan finns inom alla människor, hur mycket vi än försöker dölja det?. Orden är William Goldings, som med romanen Flugornas herre visade att vem som helst kan förvandlas till en samvetslös mördare under trycket av yttre omständigheter. Till och med den mest väluppfostrade skolgossen. Ett flygplan med internatelever störtar vid en öde ö i Stilla havet. Fyrtio barn överlever. Inga vuxna. Samtidigt som skoluniformerna åker av, vittrar alla inlärda demokratiska värderingar och de mest primitiva, egoistiska egenskaperna tar över. De starkaste och minst samvetsömma tar befälet. Nu råder djungelns egen lag. Döda eller dödas. Civilisationen rämnar och diktaturen utropas. Under inflytande av fruktan skapas en religion i grymhetens tjänst och en ny Gud tillbes, Flugornas herre, Satan själv. Golding skrev sin banbrytande roman 1954, som ständigt ingår i många skolors grundutbildning. 1983 tilldelades han Nobels pris i litteratur för sina verk, som alla blottlägger människans mörka sidor. Boken blev film i en hyllad version 1963 och ytterligare en gång 1990 i den här amerikansk varianten, tre år innan författarens död.

Handledning till filmen har några år på nacken, men det finns en hel del uppslag ändå. Den hittar du HÄR

En kommentar

  1. […] Idag tipsar jag om Liverpool Goalie . Möt Jo Idstad: 13 år, duktig i skolan och övertygad om att livet är livsfarligt. Ska du överleva högstadiet gäller det att undgå dödsfällorna som mobbare, hälsovådliga sporter och söta flickor. Det är bättre att satsa på harmlösa aktiviteter som ekvationer och fotbollskort. Allt går enligt Jos plan, ända tills det att en ny flicka börjar i klassen: Mari. Flugornas herre | film i skolan. […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s