Sommaren

sommaren_i_snurranVi har en film som heter Årets högtider och traditioner – Sommaren. Filmen börjar med Kristi Himmelsfärds dag och sträcker sig över midsommar fram till surströmmingspremiären i augusti.

Den kan kanske passa så här efter vår senaste långhelg. Bra för eleverna att förstå varför de varit lediga:-)

Filmen förklarar årets högtider och traditioner i ett historiskt och mångkulturellt perspektiv. Med utgångspunkt i högtidernas symboler, aktiviteter och mat visar filmen på ett enkelt, roligt och intressant sätt när, hur och varför traditionerna i Sverige firas. Filmen ger också exempel på beröringspunkter mellan olika traditioner i Sverige såsom Midsommar och Newroz samt sambandet mellan Sveriges och romska nationaldagen. Nordiska museet bidrar med fördjupande fakta om våra högtider och traditioner. Högtiderna är tydligt kopplade till almanackans dagar.

Det finns en handledning med kopplingar till läroplanen HÄR

Det finns även filmer om traditionerna och högtiderna under våren, hösten och vintern! Du hittar dem HÄR

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s