Liverpool Goalie

The-Liverpool-Goalie-12_webNorrmännen gör bra och rolig filmer för barn. Idag tipsar jag om Liverpool Goalie .

Möt Jo Idstad: 13 år, duktig i skolan och övertygad om att livet är livsfarligt. Ska du överleva högstadiet gäller det att undgå dödsfällorna som mobbare, hälsovådliga sporter och söta flickor. Det är bättre att satsa på harmlösa aktiviteter som ekvationer och fotbollskort. Allt går enligt Jos plan, ända tills det att en ny flicka börjar i klassen: Mari. Mari är bra på fotboll. Grym på matte. Och supersöt. Hon är kort och gott Jos drömflicka. Men för att imponera på Mari måste han ta risker och plötsligt är allt bara trubbel. Så mycket trubbel att Jo fruktar att han inte kommer att få uppleva sin egen 14-årsdag. Hans enda hopp är fotbollskortet som alla andra killar har jagat hela sommaren. Liverpools målvakt kan nämligen rädda livet på honom. Om det fortfarande finns något liv att rädda…

Ämnen att diskutera efter filmen: Hur ”överlever” man tonåren? Hur handskas man med överbeskyddande föräldrar? Hur definierar man mobbing? Vad har vuxna för ansvar om någon mobbas? Är det ok att satsa på de bästa spelarna i ett lag redan i tidig ålder? Vilka filmgenrer representeras i filmen? Vad är typiskt för varje genre?

Handledning till filmen hittar du HÄR

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s