Arbetsmiljö

Fodral 300 dpi 8 cmTvå nya filmer om Arbetsmiljö som passsar framförallt att visa i yrkesprogrammen.

Arbetsmiljö – Kollektivavtal Den svenska arbetsmarknaden styrs av kollektivavtal. Men hur många känner till vad ett kollektivavtal är? Paul Weis, ombudsman för Målareförbundets Avd. 3 i Göteborg, förklarar grunderna och vad som gäller på en byggarbetsplats. Du får också reda på vad som är viktigt att tänka på när du börjar din första anställning. Och hur Du ska göra om Du upptäcker allvarliga brister i arbetsmiljön som kan leda till arbetsplatsolyckor eller skador. I den här filmen tar vi även upp hur en godkänd byggställning ska se ut. Och hur man kan skydda sig mot bygg- och slipdamm på en byggarbetsplats.

Arbetsmiljö – Olyckor och tillbud Unga drabbas i högre utsträckning av allvarliga skador i arbetslivet än äldre. Vad beror det på? Och hur kan man undvika det? I ”Arbetsmiljö – Olyckor och tillbud” får du träffa Gustaf Seppelin Solli som råkat ut för en arbetsplatsolycka. Arbetsmiljöåklagare Lotten Loberg förklarar vad som gäller i Arbetsmiljölagen och hur Polisen utreder arbetsplatsolyckor. Lars Eriksson, vd på livsmedelsföretaget Carolines kök, berättar vilka investeringar de gjort för att förbättra säker-heten. En av de anställda Aleksandra Milenkovic, 20 år, har engagerat sig fackligt för att arbetsmiljön ska bli bättre. Det har även Sabina Tavananejad på SSAB i Oxelösund gjort. Hon är 23 år och har utbildat sig till skyddsombud och regionalt skyddsombud på stålverket och förklarar varför det är viktigt att ta säkerheten på allvar.

Hitta handledning till filmerna här: Kollektivavtal och Olyckor och Tillbud

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s