Varför ska vi rösta?

Varfor_ska_vi_rostaVarför ska vi rösta? är en film som är högaktuell just nu inför EU-valet.

Sverige är ett föregångsland när det gäller demokrati och i en av våra grundlagar står det att “all offentlig makt i Sverige utgår från folket”. Så ska det vara och just därför är det viktigt att rösta var fjärde år när vi har val i Sverige. I filmen följer vi med när två unga förstagångsväljare går till vallokalen för att rösta. Men vem har rätt att rösta och till vilka val röstar vi? Vilka är det som ansvarar för att ett val går rätt till? Filmen ger svaren. Vi får träffa en politiker som är riksdagsledamot, ungdomar som engagerar sig inom ungdomspartierna. Hur ser de på demokrati och varför tycker de att vi ska rösta? Statsvetaren och forskaren Jenny Madestam förklarar varför politiska partier finns och ger tips till de unga som ska rösta för första gången. En angelägen och viktig film i vår samtid om varför vi ska rösta och om demokratins betydelse – för ett rättvist och jämlikt samhälle! Ciceronerna Angelica och John, guidar oss genom filmen.

Missa inte att det även finns:

avsnitt 2 – Intervjuer  innehåller mer intervjuer med de medverkande i filmen

avsnitt 3 – Rösta – så här gör du en instruktion om hur själva röstningen går till.

Länk till handledning hittar du här.

2 kommentarer

  1. […] Varför ska vi rösta? berättar på ett bra sätt om varför det är viktigt att rösta. Det finns även en särskild film som berättar om hur det går till att rösta. Se mer om programmen och hitta länkar till dem här […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s