Här har du din mat

dinmatHär har du din mat – Matmagasin med Nisse Edwall där vi tar reda på var vår vanligaste mat kommer ifrån. Reportern Madelen besöker matindustrier, bönder och djuruppfödare. Hon ställer nyfikna frågor och visar hur det går till, utan att granska eller ställa mot väggen. För att få veta hur olika slags mat påverkar kroppen utsätter näringsfysiologen Kristina Andersson kända personer för extrema dieter. Dessutom lagar Nisse och hans kända gäster mat under ledning av några av Sveriges främsta kockar.

Serien ger dig som lärare, möjligheten att se på avsnitten i sin helhet eller om du vill titta på utvalda delar ur avsnitten. Halvtimmesprogrammen i Här har du din mat uppdelade i tre delar som också finns tillgängliga separat under rubrikerna Madelens Matmyter och Du mår som du äter. Dessutom finns själva matlagningsdelen tillgänglig separat på webben.

När man arbetar med denna serie passar det utmärkt att integrera ämnena geografi, samhällskunskap och idrott & hälsa. Övningarna som följer till serien går att använda från åk6 till åk9.

Hitta lärarhandledning till alla 6 avsnitten här.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s