Skönhetsideal & utseendefixering

Skonhetsideal-och-utseendefixering-100x133Vi människor har intresserat oss för vårt utseende i årtusenden, långt före skönhetsindustrins framväxt. Att vi dras till skönhet och själva vill se bra ut är ett naturligt socialt beteende. Men i dag bombarderas vi med bilder genom massmedia och internet med skönhetsideal som är omöjliga att leva upp till. Men många unga människor är beredda att gå väldigt långt för att uppnå ”idealbilden” av hur vi ska se ut. Ellen och Elias guidar oss genom filmen och vi träffar ungdomar, bloggare och forskare som berättar om hur de ser på skönhet och utseende. Fotografen Jocke visar oss hur man kan retuschera ett foto för att få fram det ”perfekta utseendet”. Kirurgen Janne som arbetar på en plastikklinik berättar om vad plastikkirurgi innebär och hur de ser på skönhetsoperationer. Två prisbelönta kroppsbyggare på ett gym ger oss sin syn på utseende och skönhetsideal. Vad driver dem till att ständigt tänka på kosten och träningen? Den här filmen handlar om utseendefixering, ett fenomen i dagens samhälle som det pratas väldigt lite om, och där många unga känner sig vilsna och ofta mår psykiskt dåligt.

Länk till lärarhandledning hittar du här.

En kommentar

  1. […] Andra intressanta program i ämnet är Killing US softly som handlar om kvinnokroppen i reklamen. Läs mer här. Även Skönhetsideal och utseendefixering som kan passa även yngre åldrar kan du läsa mer om här […]

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s