Det dolda sockret

omslag Socker_121108 Vi svenskar äter mest godis i hela världen, mer än 13 kilo choklad och godis per person och år. Livsmedelsbranschen har sina knep för att få oss att handla mer och mer godis. Produkter som ser ut nyttiga ut kan i själva verket vara riktiga sockerbomber. Hur många sockerbitar är det egentligen i frukostflingorna och fruktyoghurten? Filmen reder ut det här med socker och hur mycket man kan stoppa i sig och fortfarande må bra. Vad gör sockret med oss och hur kommer det sig att vi människor naturligt dras till mat som smakar sött? Nutritionisten Anna-Karin Quetel reder ut begreppen och journalisten Thomas Hedlund har granskat godisbranschen. Vi får också några tips på bra mellanmål och lördagsgodis, från Ina som bloggar om bakning och träning.

Filmen kan användas i både Hem- och Konsumetkunskap, Idrott och Hälsa och Biologi

Lärarhandledning hittar du här

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s