De obekväma

De obekväma 2014I ”de obekväma” möter vi människor som brinner, lever och kämpar för sina åsikter. Huvudpersonerna är engagerade konstnärer, bloggare, musiker, aktivister och fria opinionsbildare, som här släpper in oss i sina liv och tankar. De berättar vad de vill förändra, hur de tycker att det borde gå till och varför det är viktigt. Frågor som lyfts är bland annat klass, arbete, rasism, yttrandefrihet och övervakning.

Medverkar gör t.e.x. bloggaren Clara Lidström vill att vi ska ändra synen på arbete, pengar och konsumtion. För klimatets skull, för att komma till rätta med arbetslösheten och för att bli lyckligare.  Sebbe Staxx,  frontfigur i hiphopkollektivet Kartellen är känd för sina starka texter om klass och livet i förorten, Staxx brinner för förortens unga och vill skapa ett mer jämlikt Sverige med mindre klyftor mellan fattiga och rika.

Övriga medverkande är Alice Teodorescu,  Peter Sunde, Makode Linde, Foujan Rouzbeh och Ivar Arpi.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s