Elevråd – så här funkar det

elevrad_framsidaElevråd – så här funkar det. En film om demokrati i skolan.

Vi har demokrati i skolan, men hur får man det att fungera i verkligheten?

Theo och Nora startar ett elevråd i sin skola. Det hela börjar med att deras klass ofta missar den godaste maten när de har sen lunch. Elevrådet blir lösningen för att få de vuxna att lyssna. I filmen får man praktiska tips på hur man arbetar i ett elevråd. Det behövs stadgar och representanter från alla klasser. Man utser en styrelse som ser till att elevrådsmötena blir av, informerar skolan om vad som händer på elevrådsmötena och ser till att saker och ting blir gjorda.

En inspirationsfilm att visa när man pratar med eleverna om elevrådet.

Ur kunskapskraven i Lgr11, Samhällskunskap. år 6:

Eleven har grundläggande kunskaper om vad demokrati är och hur demokratiska beslutsprocesser fungerar och visar det genom att föra enkla resonemang om hur demokratiska värden och principer kan kopplas till hur beslut tas i elevnära sammanhang.

Handledning till filmen hittar du här.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s