Foxfire

Foxfire finns nu som strömmande film i mediakatalogen.

Den senaste filmversionen av Joyce Carol Oates-klassikern ”Foxfire – En tjejligas bekännelser”.

I ett arbetarområde i staten New York på 50-talet bildar en grupp tonårstjejer ett systerskap som motvikt till den mansdominerade omgivningen. De kallar sig Foxfire, och känns igen på tatueringen av en flamma på axeln.

Foxfire är en av de berättelser som ingår i Svenska Filminstitutets stora skolbioprojekt Boken på duken – en satsning på film som läsfrämjare i skolan. Boken av Joyce Carol Oates och filmen av den franske regissören Laurent Cantet är tillsammans ett inspirerande material för roliga läs- och skrivövningar i klassrummet och samtidigt en stark berättelse om våld, vänskap och uppror.

Länk till filmhandledning hittar du här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s