Supervalåret 2014

pratapolitikJag har tidigare tipsat om en ny serie om våra riksdagspartier. Se inlägg här.

Nu vill jag gärna komplettera med några länktips för dig som ska jobba kring EUvalet, redan i vår.

Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor har gett ut ett  ett bra handledningsmaterial som heter Prata Politik!

Prata politik! är ett metodmaterial för dig som arbetar på högstadiet eller gymnasiet. Det är ett stöd för lärare som vill bjuda in politiska partier till sina skolor. I materialet finns exempel på olika metoder, tips och diskussionsfrågor som kan användas i klassrummet före, under och efter att partierna bjudits in till skolan.

Samma myndighet har även gett ut ett magasin som heter Valår i klassrummet

Lärarmagasin som innehåller artiklar, tips om material, information och länkar som kan underlätta för lärare i undervisningen kring demokrati och politik. I det första numret lyfter vi information och tips inför undervisning om Europa och Europaparlamentsvalet.

De har även fått ett uppdrag att spela in en film med målgruppen förstagångsväljare –  Två röster om engagemang

Inför Supervalåret 2014 fick myndigheten ett uppdrag med särskild inriktning på Europaparlamentsvalet och unga förstagångsväljare. En av insatserna vi genomförde var en filmworkshop. I denna film berättar två ungdomar om sitt engagemang i en kortfilm.

 

En kommentar

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s