The Bling Ring

Filmen The Bling Ring är baserad på en verklig händelse. Regisserad av Sofia Coppola.

Ett gäng tonåringar besatta av mode och berömmelse gör inbrott i kända personers hem i Los Angeles. Drivna av lusten att äga samma kläder som de Hollywood-kändisar de dyrkar spårar de upp sina offer på internet, bryter sig in i deras hem och själ designerkläder, smycken och andra dyra statusprylar.

Filmen är en bra utgångspunkt för intressanta diskussioner om materiella värden, kändishysteri och konsumtionssamhället.

Hitta handledning till filmen här.

Läs gärna även artikeln här som är en intervju med Louise Wallenberg, lektor vid Centrum för modevetenskap på Stockholms universitet. Hon berättar om vårt behov av konsumtion och förhållandet mellan filmvärlden och modeindustrin.

Finns att låna på DVD i mediakatalogen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s