Ekosystem

Skärmavbild 2014-03-18 kl. 20.09.37

Ekosystem kan vara små som dammar eller stora som hav. Tillsammans bildar alla levande varelser och den miljö som finns inom ett visst område ett ekologiskt system. Fungerande ekosystem är en förutsättning för att allt levande ska kunna överleva och må bra. Filmen skildrar vad som är speciellt med ekosystem och varför de är så viktiga. Bland annat gås olika modeller igenom som beskriver ekosystemens struktur.

Filmen är indelad i fyra olika avsnitt som kan användas separat i undervisningen. Ämneskretslopp och energiflöde i ekosystemet (ca 7 min) Producenter, konsumenter och destruenter (ca 7 min) Näringskedjor och näringspyramider (ca 6 min) Påverkande faktorer och effekter på ekosystemet (ca 8 min)

I Lgr11 hittar man ekosystemet i det centrala innehållet i både fysik och biolog.

Det finns en handledning till filmen som förklarar flera begrepp som förekommer och innehåller frågor till filmen. Du hittar även tidsangivelser för de olika avsnitten. Handledningen hittar du här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s