IRL

Vecka 10 visas filmen IRL som skolbio.

En film som tar upp ämnet mobbing och driver det till sin spets. En film om hur elaka människor kan vara mot varandra och om det går att ändra på? Huvudpersonen skapar sin upprättelse på ett mycket oväntat sätt!

Inspelad på ett sätt som tilltalar ungdomar idag. Man slungas fram och tillbaka mellan verklighet och en virtuell dataspelsvärld. Gränserna mellan verklighet och fantasi suddas ut i en överraskande och djärv film om mobbning och rätten till hämnd.

Kuriosa är att de tre hvudrollerna spelas av ”kändisbarnen” Happy Jankell, Valter Skarsgård och Alba August. En ny generation av svenska skådespelare presenteras.

Filmhandledning hittar du här.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s