Dagböcker från Förintelsen

Jobbar du oDagböcker från förintelsench dina elever med andra världskriget? Här hittar du berättelser som berör och ger en bättre bild av hur det var att vara tonåring på den tiden.

Den här filmen levandegör ungdomars dagboksanteckningar från Förintelsen.
Ungdomar som lyssnade på musik, sportade, gick på bio och planerade för sin framtid, blev helt plötsligt ryckta från sin vardag in i en helt annan verklighet. Denna nya verklighet där förföljelse, svält och dödshot präglade deras liv, skrev de om i sina dagböcker.

Berättelserna om de unga offren kommer till liv genom att texterna läses av begåvade unga skådespelare. Dokumentären väver samman personliga bilder, handskrivna sidor och teckningar från dagböckerna samt arkiverade filmer. Filmen nominerades till två Emmy Awards ®.

Länk till handledning

2 kommentarer

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s